Jeg skulle ønske det gikk an at jeg hadde alle andres jobb. Jeg tror nemlig jeg ville gjort dem mye bedre enn de som faktisk gjør dem.

For eksempel de som har utformet kølappsystemet på Studentsamskipnaden i Oslos (SiO) kontor på Blindern. Det tok meg 35 minutter å få kjøpt nytt studentmånedskort. Hva i all verden er vitsen med det?

Når man trekker kølapp må man velge hvilken kategori av hjelp man trenger. Månedskort, bolighjelp, studentkort, IT-tjenester, og to-tre andre kategorier jeg ikke husker. Hver kategori har sin egen nummerserie, for eksempel får man tall over 700 når man skal ha månedskort, over 500 når man trenger bolighjelp, og så videre.

Allikevel betjenes folk i den rekkefølgen de ankom. Uavhengig av nummeret som står på lappen.

Det får meg til å lure. Hvorfor gjør de det sånn?

Jeg prøvde å se for meg fordeler med et system som dette. Først tenkte jeg at de kanskje gjorde det sånn at kundebehandlerne kunne forberede seg fra kunden ble ropt opp og til den var fremme ved disken – kommer det noen med kølapp på 700 kan man ha månedskortet klart og beløpet tastet inn på kassa så ekspederingen går raskere. Dette viste seg raskt å ikke stemme. Deretter antok jeg at det var av statistikk-årsaker. Men det kunne de løst ved at man valgte kategori når man trakk kølapp, men fortsatt kun delte ut kønummer i samme serie. Jeg var også innom teorien om at de hadde spesialiserte kundebehandlere, sånn at ikke alle kunne svare på IT-spørsmål, ikke alle kunne svare på bolig, ogsåvidere. Dette så heller ikke ut til å være riktig.

Hva er da vitsen med å dele opp kølappsystemet?

Løsningen de har valgt byr på flere ulemper. De som venter har ikke den villeste ide om hvor mange som er før dem i køen, og hvor lenge de må vente, fordi de ikke kan sammenligne sitt eget tall med tallet som betjenes. Det går bort mye tid til venting fordi mange går før det er deres tid – kanskje fordi de ikke har anelse om hvor lang tid det tar? Og skal man tro det man hører, hender det titt og ofte at systemet hopper over folk og tar folk i annen rekkefølge enn de ankom uansett.

Jeg kan ikke tenke meg en eneste fordel med et system som dette. Jeg la merke til opptil flere ulemper og irritasjonsmomenter. Hvorfor har de valgt å bruke kølappsystemet fra helvete?

I tillegg forundrer det meg at jeg i det hele tatt må trekke kølapp og betjenes av SiO for å få kjøpe nytt studentmånedskort. Den jobben kunne like godt blitt gjort av kaffebaren i det samme lokalet. Hvilken spesialkompetanse trengs for å sjekke om et semesterkort er gyldig, scanne inn strekkoden på et månedskort, og ta imot 330 kroner? Hvorfor skal i det hele tatt månedskortsalget skje gjennom dette absurd upraktiske kølappsystemet? Hadde kaffebar-mannen tatt seg av det ville SiO spart arbeidet, og jeg irritasjonen – og 35 minutter bortkastet.

Argh. Jeg ville gjort alt i hele verden så utrolig mye bedre enn alle andre. Irriterende! Faktisk så irriterende at jeg har ligget våken i hele natt og bare irritert meg.

Det kan hende jeg bør oppsøke profesjonell hjelp.

Men jeg vil sannsynligvis ikke være fornøyd med den heller..

Muligens relaterte innlegg:

  1. Heia meningsløse spørreundersøkelser
  2. Hvordan jukse på eksamen
  3. En komplett oversikt over Ex.phil
  4. Ikke visste jeg at juss handlet så mye om fargelegging
  5. Vanskelig og enkelt