
Hvor mange husker salatmannen? Mannen som etter å ha stjålet en salat fra 7-eleven til en verdi av noen tikroner blir brutalt lagt i bakken av flere vektere?
Det ble stor debatt. Vektere har ikke politimyndighet. De har ikke flere rettigheter til å fysisk holde igjen andre enn du og jeg har – selv om de har refleksstriper på buksene sine. Dette kalles voldsmonopolet, og er en del av fundamentet for rettsstaten vår.
Men dette virker det ikke som om de lærer på vekterkursene sine. På torsdag skjedde det nemlig igjen. Fire vektere holdt nede den 32 år gamle fembarnsmoren Naima Abdirahman. Hennes forbrytelse? Hun ble opprørt fordi banken ikke trodde på legitimasjonen hennes, og ville inn og snakke med Aftenposten.
I tillegg til å holde fembarnsmoren i bakken, nektet vekterne Aftenposten-journalistene å ta bilder av opptrinnet. Grunnen var angivelig et fotoforbud fra gårdeier – som gårdeieren selv aldri har hørt om, og langt mindre har bedt noen om å ivareta.
Kvinnen sier vekterne kom med nedsettende kommentarer om henne. Venninnen hennes bekrefter det. I ettertid har vekterne anmeldt kvinnen for vold.
I tillegg til det åpenbare – at fire vektere mot en kvinne – fremstår som barbarisk brutalt, reiser hendelsen – igjen – en rekke prinsipielle problemstillinger. Hvordan skal vi forholde oss til at private vekterfirmaer går ut over sine fullmakter, og fysisk holder igjen andre? Hvordan skal vi forholde oss til at de finner på og håndhever lover og reguleringer som ikke eksisterer? Må jeg som borger forholde meg til at andre enn staten skal kunne holde meg tilbake?
Skal jeg isåfall slå meg til ro med at mennesker med refleksstriper på buksene skal kunne gjøre det, men ikke andre, eller skal alle kunne få gjøre det? Hvor stor er min rett til å kjempe imot? Er det den med flest venner og best triks som får holde igjen den andre?
Kanskje er det på tide med en ny salatmannen-debatt om vekteres oppførsel og innbilte myndighet.

0 comments
Helga says:
nov 15, 2009
I Italia er det innført et liksom-politi som skal «beskytte» innbyggerne, men som i virkeligheten er en gruppe rasister som slår hardt ned på alle som ikke er italienere = tyver og voldtektsmenn. Det er trist om det er slik at tyttebærpolitiet i Norge skal skape like tilstander som i Italia hvor utlendinger frykter for sitt eget liv og at deres døtre blir voldtatt av «politiet».
.-= Helga´s last blog ..Årets første snømann! =-.
Maria says:
nov 15, 2009
Jeg er enig i alt du sier, men en ting irriterer meg; Er det denne damens mest dominerende kvalitet at hun er 5-barnsmor? Hadde det vært bedre hvis hun hadde bare to barn, eller hadde overgrepet blitt større hvis hun hadde 8?
Jeg vet at det i denne konteksten er vektlagt for at vi skal sympatisere ekstra med offeret, men jeg ka se for meg at hvis det var mannen hennes som hadde blitt overfalt så hadde overskriften ikke vært «fembarnsfar lagt i bakken av fire vektere».
Det var et sidesprang, jeg måtte bare få sagt det. Og jeg er oppgitt over journalisten, ikke over deg.
.-= Maria´s last blog .. =-.