Store ting skjer i verden i dag. I internettverden. Og ikke engang på Facebook – selv om dette dreier seg om Facebook.
Facebook har nemlig klart noe relativt ekstraordinært: De har fått patent på «news feed». Om du ikke vet hva News feed er, har du sannsynligvis ikke vært innom verken Facebook eller Twitter i det siste. Heller ikke Googles nye Buzz (eller Googles gamle Wave). Og ingen andre sosiale nettsider, blogger eller sider som inneholder hyppige oppdateringer gjort av enkeltindivider heller.
Definisjonen på News feed, og dermed grensen for hva Facebook har fått patent på, slik den er gjenfortalt av thenextweb.com, ser ut til å omfatte stort sett alle strømmer av informasjon laget av brukere. Dermed har Facebook patent på det Twitter har drevet med siden oppstarten. Også en rekke andre sosiale nettsteder har en eller annen form for News feed med brukeraktivitet.
Et videre spørsmål er hvor langt definisjonen strekker seg. Når jeg får kommentarer på bloggen min vil kommentartråden fremtone seg som en strøm av informasjon lagt inn av brukere. Jeg venter med andre ord nårsomhelst en telefon fra Facebook med beskjed om at de har patent på bloggen min, og at jeg må slutte med den. Eller i det minste stenge for kommentarer.
At Facebook i det hele tatt har lykes med å få patent er relativt merkelig. En relevant sammenligning ville vært patent på hjulet. Naturligvis har forskjellige dekk- og hjulprodusenter patent på sine egne varianter av det. Men like naturligvis har ingen patent på konseptet «hjul».
Det blir spennende å se om patenten blir stående. Og hvor langt Facebook er villig til å gå for å håndheve patenten sin.

2 comments
Christine says:
feb 27, 2010
Jeg får helt noia av denne saken… Patenter fremstår for meg mer og mer som noe muffins – var nettopp og så dokumentar om patent på liv, som ikke heller er noen trivelig greie.
Men altså, patent på selve news feeden! Dette er bare skikkelig, skikkelig ubehagelig..
Sne says:
feb 27, 2010
Haha, tenk at det er mulig. Man må nesten le litt. Samtidig er det, som Christine nevner, ganske ubehagelig og veldig, veldig merkelig.
.-= Sne´s last blog ..Stæs og sånn =-.