Vi befinner oss i mars 2013. Det er et år siden tjenesten pengamine.no ble lansert. Jeg er allerede styrtrik på annonseinntekter og generell godstemning. Her er hva som har ført til suksessen:
Pengamine.no har følgende taglines i annonser og omtale:
- Vi gir deg ikke mer penger. Det bare føles sånn. (Mot ungdomssegmentet)
- Vi gir deg ikke mer penger. Bare bedre oversikt over de du allerede har. (Mot voksensegmentet)
Konseptet er delvis inspirert av TV-programmet Luksusfellen, der hovedproblemstillingen for samtlige deltakere later til å være hvor i h** har det blitt av alle pengene mine?? Flere identifiserer seg sannsynligvis med denne problemstillingen. Men ikke alle kan være med i TV-programmet Luksusfellen. Dermed oppstår det et marked.
Konseptet er også inspirert av rabalder og intense ønsketenkninger om utvidet funksjonalitet i nettbankene.
Så, hvilke tjenester leverer pengamine.no?
1. Oversikt over hvor pengene dine ble av
Pengamine.no gir oversikt over hvor det blir av alle pengene dine. Ved å analysere kontoutskriftene dine gir vi både en god totaloversikt og et detaljert dypdykk i hvor de har blitt av.
Ved førstegangsbruk foreslår systemet en del standardkategorier, for eksempel Mat, Faste boutgifter, Sport og fritid, Data og foto, Nett, TV, Telefon, kino og konserter, ogsåvidere ogsåvidere. Disse kan naturligvis enkelt tilpasses for hver enkelt bruker.
Deretter analyserer vi kontoutskriftene dine. Du kan selv velge om du vil begynne fra og med denne måneden, eller om du vil laste opp kontoutskrifter tilbake i tid for å få en historisk oversikt. Ved gjennomgangen av utskriftene fordeler vi de forskjellige utgiftene dine på de forskjellige kategoriene og gir deg en pen og fin oversikt. Derfra kan du klikke på hver enkelt kategori for å se detaljene. Du blir kanskje overrasket over å se at du har brukt 4000 kroner på kino forrige måned? Eller 2500 kroner på data og fotoutstyr? Da kan du klikke på hver enkelt kategori, og se hvilke datoer du har brukt hvilke beløp.
Hvis du er litt hardcore, kan du også laste opp spesifiserte regninger der de finnes. Spesifisert telefonregning er mest aktuelt. Om du ser på årsoversikten din på pengamine.no og er overrasket over at du betaler 9.500 kroner for mobilbruken din pr år, kan du enkelt klikke deg videre ned i detaljene og se oversikt over hvor pengene blir av, for eksempel sortert etter hvilket mobilnummer som har kostet deg mest i samtaler og tekstmeldinger i året som har gått.
Er du skikkelig hardcore scanner du matvarekvitteringene dine og legger de også inn i systemet. Da får du en enda bedre analyse av hvordan du bruker pengene dine. Den lille sjokoladen du kjøper med på vei hjem fra jobb koster bare 10 kroner – pr dag. Så da er det kanskje overraskende å se at den koster deg over 3500 kroner pr år? Fjordlandmat er kanskje enkelt, men sammenlignet med å kjøpe basisvarer koster det kanskje mer enn det smaker?
2. Styringshjelp for hva du heller vil bruke dem på
Og der kommer del 2 av pengamine.no inn – vi hjelper deg med å styre pengene til ting du heller vil ha.
Etter hver måned (eller hvert år, eller hver dag – du velger selv) får du en analyse av foregående periodes pengebruk. Der kan du også legge inn målsetninger for neste periode. Har du brukt litt mye på kino i tiden som har gått? Har det vært litt for mange taxiturer fordi du ikke har orket å ta bussen? Har du brukt i overkant med penger på klær eller andre ting?
Da legger du inn et målsetningsbeløp i systemet. Istedet for 2500 kroner på datautstyr pr mnd, vil du kanskje neste måned prøve å ikke bruke mer enn 1000. Eller kanskje matutgiftene på 5000kr er i overkant mye, og heller bør være 3800?
Pengamine.no hjelper deg med å sette opp et husholdningsbudsjett med utgangspunkt i virkeligheten – din virkelighet. Deretter hjelper vi deg å tilpasse vaner og forbruk slik at pengene brukes på ting du heller vil bruke dem på. Denne endringen kan også gjøres gradvis. Blir det vanskelig å gå fra 2000 kroner til 600 kroner i mobilregning på en måned, kan systemet legge opp til en gradvis reduksjon.
Pengamine.no kommuniserer direkte med nettbanken din via API. Dermed vil du få en tekstmelding av pengamine.no hvis du nærmer deg forbruksgrensen på noen av kategoriene dine. Har du sneket deg innom Hifi-klubben bare for å kikke, men kom hjem med enda en universalfjernkontroll du egentlig ikke trenger, får du beskjed om at budsjettet er overskredet med en gang. Nærmer du deg ukesbudsjettet på mat, får du tekstmelding om at du bør vurdere innkjøpene dine en gang til.
I tillegg vil scanning av kvitteringer fra mathandlingen din gi flere fordeler. Systemet vil da kunne sjekke prisforskjeller og prisutvikling, og komme med praktiske handletips. Brunost er billigst hos Rimi, skal du ha egg bør du gå til Joker. Frukten har pleid å være billigst hos Kiwi, men de siste ukene har prisene steget der, og nå er faktisk Rema billigst på frukt. For eksempel.
Pengamine.no gir deg oversikt over hvor stor del av pengene dine som går til fjas – hver dag, hver måned, hvert år. Har du ikke noe du heller ønsker å bruke pengene på? Ferie? Større leilighet? Pengamine.no hjelper deg med å nå ditt mål!
3. Grafisk fremstilling
Jeg vet, her burde det vært noen skisser og forslag. Men så langt har jeg ikke kommet ennå.
Derfor må du rett og slett bare se for deg hvordan det kommer til å se ut: Dritfett! Oversiktlig, brukervennlig, rent, pent, troverdig, funksjonibelt.
Standardinnstillingen gir deg diagrammer med oversikter og fordelinger, i tillegg til tabeller med oversikter over kategoriene og hva som er brukt i de forskjellige. Når du klikker deg inn i en enkelt kategori, oppdateres diagrammene.
I tillegg kan du velge Luksusfelle-utseendet. Da vil hele brukergrensesnittet være basert på en stor tavle der du flytter rundt på 1000-lapper og 100-lapper.
Edit: Her er da iallefall en mulig opptegning av en månedsoversikt over pengebruk:

4. Markedsgrunnlag
En absolutt nødvendig forutsetning for at pengamine.no skal lykkes er eksistenses til mennesker med penger, men uten selvdisiplin. Kombinerer man dette med et samfunn preget av at lykke og suksess måles i forbruk, har man absolutt lagt et godt grunnlag for at tjenestene pengamine.no tilbyr, vil bli etterspurte. Mengden lån og forbrukslån tatt opp av unge mennesker tyder på at stadig flere mennesker går rundt uten noen former for skrupler når det kommer til eget forbruk. Det utgjør et unikt og fantastisk potensiale for tjenestene pengamine.no tilbyr.
5. Status pr mars 2010
Pr mars 2010 er tjenesten under utvikling. Jeg har iallefall blåst støvet av de gamle Perl-kunnskapene mine, og såvidt begynt programmeringen. Den ser ikke heelt så fancy og fin ut som man kanskje skulle ønske ennå. Men til gjengjeld er det bare lagt ned omlag to dagers dugnadsinnsats i den også, da. Med tid og stunder skal nok dette bli bra, altså.
I mellomtiden venter jeg på at noen stjeler ideen min og tjener seg rike på den, sånn at jeg kan bli enda eldre og enda bitrere. Gleder meg!
No related posts.
Dette høre jo GENIALT ut! Men hvis du vil unngå å bli gammel å bitter burde du kanskje ikke legge ut hele foretningsplanen på bloggen din?
Men GENIAL ide altså! Dette ønsker jeg meg!
Jeg liker jo godt å være gammel og bitter. Dessuten bør jeg vel kunne hevde copyright på ideen nå som den er offentliggjort? Alt som ser ut som dette, og som blir lansert etter 8. mars 2010, vil jeg anse for plagiat å være, altså.
Evt. når noen har stjålet ideen din, kan du ihvertfall gå rundt og si at du var først, og slippe og drive med all den kjedelige driften av siden. Men kan utvikle en ny ide som du kan bli rik på.
Om ikke du kan hahevde copyright, så kan i alle fall ingen andre ta patent, tror jeg. Men man ville kanskje ikke prøvd å patentere noe så generelt uansett.
For komplisert! Ta patent på pengane dine så kan ingen ta dei! Veit det kan høyrast ut som eit Apple konsept men om du lagar godt nok design på patentsøknaden så vil folk berre akseptere at slik er det.
T.d. når du kjøper sjokolade i butikken og går tilbake dagen derpå og seier sorry det der er vel strengt tatt min patent og tar tilbake tiaren din.
Sjøl fryder jeg meg over at du bruker ‘a’-ending i navnet “Penga mine”, men hvis du vil ha brukere fra vestkanten au bør du kanskje reservere domenet pengenemine.no au. Dessverre.
Stig Johan´s last blog ..Ukentlig kumjølking
Spørsmålet er jo; kommer denne tjenesten til å være gratis for folk? Kanskje du kan få inn penger på annonser :)
Helga´s last blog ..En hyllest til slimhinnene
Hehehe, dette har jeg allerede gjort med min egen økonomi (og egne kontoutskrifter) har et script som tråler igjennom alle postene i kontoutskriftene og lager en fin generalisert tabell over forskjellige ting jeg har brukt penger på.
F.eks at jeg bruker 50% av min inntekt på bensinstasjoner. O_o
Morsomt å se at andre kunne ha hatt nyttte av dette og ;D
Problemet er stort sett at de forskjellige nettbankene spytter ut kontoutskrifter i forskjellige formater, så, det er ikke lett for meg som kun har tilgang til to banker og lage noe som funker for alle ;)
PS. Også skrevet i Perl ;)
Jøss, da burde vi jo dra igang en open source-greie på dette først som sist da, eller? :)
Jeg sluttet med opensource idet jeg ble selvstendig næringsdrivende, hihi. Men, jeg joiner deg gjerne på et lukka prosjekt :-D
William Viker´s last blog ..Office shelf!
Gud som man må forklare seg da. Etter hets på IRC, vil jeg bare nevne at det var ment som “Jeg sluttet med open source” i de prosjektene jeg potensielt kan tjene penger på. For de som ikke forstod det.
William Viker´s last blog ..Office shelf!
Høres ut som en spennende diskusjon. Hvor foregikk den?